Autokary dla szkół. Rodzicu, czy wiesz, czym podróżuje twoje dziecko? | Przewóz osób Poznań i nie tylko - autokar4u.pl - krajowe i międzynarodowe przewozy autokarowe

Zawartość strony

Autokary dla szkół. Rodzicu, czy wiesz, czym podróżuje twoje dziecko?

Wynajem autokarów dla przeszkoli i szkół to wyższa szkoła jazdy. Liczba tragicznych zdarzeń drogowych i przypadki wykrycia poważnych niesprawności autobusów szkolnych przemawiają za tym, by wyjątkowo rozważnie dobierać przewoźnika, a przed podróżą skontrolować i autokar, i kierowcę.

Wynajmij autokar dla dzieci.

Czy chodzi o wynajem autokaru na dowóz uczniów do szkoły czy też o autokar na wycieczkę szkolną, wyjazd na zieloną szkołę lub wyprawę do kina albo teatru, ostrożności nigdy za wiele.

Warunki, jakie musi spełnić autokar, kierowca i pasażer

Rodzicom i nauczycielom, planującym wynajem autokaru dla uczniów, polecamy lekturę poradnika Bezpieczna podróż autokarem. Poradnik dla dzieci i dorosłych – znajdują się w nim szczegółowe informacje o:

  • warunkach technicznych, jakie powinien spełniać autokar,
  • dopuszczalnych prędkościach autobusów,
  • wymaganych oznaczeniach autobusów przewożących dzieci i młodzież,
  • czasie pracy kierowcy autobusu,
  • liczbie kierowców na kurs w zależności od czasu trwania jazdy,
  • zalecanych i niezalecanych lub wzbronionych dla kierowców i pasażerów zachowaniach w trakcie jazdy, przy wsiadaniu i wysiadaniu z autokarów oraz dotyczące przewozu bagaży.

Rodzicu i nauczycielu, sprawdź bus lub autokar przed wynajmem!
Zobacz flotę autokarów i umów się na osobiste oględziny pojazdów.

Na dziecku się nie oszczędza

Ta stara prawda ma szczególne znaczenie w przypadku przewozów autokarowych dzieci i młodzieży. Szukając autokaru dla szkoły, lepiej kierować prostą zasadą: kluczowa powinna być nie jak najniższa cena za wynajem autobusu szkolnego, ile przede wszystkim gwarancja przewoźnika, że pojazd jest sprawny, spełnia wymogi techniczne i zapewni komfortową podróż, a kierowca posiada stosowne kompetencje i doświadczenie w zawodzie.

Autobus na szkolną wycieczkę powinien być wyposażony w pasy bezpieczeństwa na każdym siedzeniu – o konieczności ich zapinania warto dzieciom stale przypominać. Maluchy, a głównie młodzież gimnazjalna i licealna mają bowiem w zwyczaju lekceważenie zaleceń, które istnieją wyłącznie dla ich dobra.

Autokar musi obowiązkowo posiadać ogrzewanie (jesień, zima) i klimatyzację (wiosna, lato). Klimatyzacja jest już standardem w nowoczesnych autobusach, zaś jej brak może znacząco utrudniać podróż i negatywnie wpływać na komfort pasażerów. Ogrzewanie powinno być natomiast odpowiednio wyregulowane – grzejniki znajdujące się pod siedzeniami w żadnym razie nie mogą parzyć w nogi.

Nieodzownym elementem wyposażenia autokaru są także gaśnice. Warto pamiętać, że w autobusie musi znajdować się również apteczka pierwszej pomocy, jednak nie znajdziemy w niej leków. Jeśli uczeń cierpi na chorobę lokomocyjną – która dotyka głównie dzieci – lub inne dolegliwości, to o zaopatrzenie go w odpowiednie medykamenty rodzic musi zadbać sam. Nastolatek z pewnością zatroszczy się o siebie w czasie jazdy, a w przypadku, gdy chodzi o wycieczki autokarowe dla dzieci, o zwrócenie większej uwagi na malca z kinetozą najlepiej poprosić opiekuna wyjazdu.

Dobrze, jeśli na dłuższe wycieczki szkolne wybieramy autokar z WC. Toaleta nie jest obowiązkowym wyposażeniem pojazdów komunikacji zbiorowej, jednak lepiej zdecydować się na taki autobus, który zapewni dzieciom poczucie bezpieczeństwa również w kwestii potrzeb fizjologicznych.

Kontrola autokarów szkolnych

Pamiętając o tym, że trzema najważniejszymi czynnikami, mającymi decydujący wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego i nazywanymi czynnikami sprawczymi wypadków, są człowiek, droga i pojazd, warto bardzo dokładnie przemyśleć decyzję o wyborze przewoźnika i autobusu. Kilka złotych więcej za wycieczkę szkolną raczej nie zrobi rodzicom znaczącej różnicy, a może przełożyć się na bezpieczeństwo i wygodę jazdy dla ich pociech.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że liczne, w tym niezwykle tragiczne, wypadki autokarów szkolnych, o których niestety często donoszą media, mogą być spowodowane zarówno błędem kierowcy, wadą pojazdu, usterką autokaru, której nie sposób było przewidzieć i wykryć, jak i przyczyną zewnętrzną. Ważne, by dzieci zostały przeszkolone w zakresie odpowiedniego zachowania się w sytuacji zagrożenia drogowego, jak i same dbały o to, by swoim postępowaniem nie dopuścić do eskalacji niebezpieczeństwa.

Obawiasz się, że autokar, którym pojedzie twoje dziecko, nie spełnia wymogów?
Skontaktuj się z Policją (tel. 112 lub 997) lub z właściwym miejscowo wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego (nr tel. znajdziesz na stronach WWW lokalnych oddziałów). Pamiętaj, by na kontrolę umawiać się z kilkudniowym wyprzedzeniem. Jeśli autokar, który podejrzewasz o niesprawność, już wyruszył w trasę, czym prędzej zadzwoń na Policję.